Proračun Općine Sv. Filip i Jakov za 2022. godinu iznosi čak 101 milijun kuna

Objavljeno: 17.12.2021

Ovakav proračun bi trebao osigurati bolji infrastrukturni i životni standard općinskih žitelja. Proračun je razvojan i usmjeren na mlade, nova zapošljavanja kulturnu baštinu, socijalne potrebe, subvencije, proračunskog korisnika te udruge civilnog društva. Nikad proračun nije bio ovako širok i temeljit, kazao je Zoran Pelicarić - Peco, načelnik, koji je na maratonskoj sjednici Vijeća u trajanju od oko četiri i pol sata svojim osebujnim stilom proračun obrazlagao nevjerojatnih dva i pol sata

Žitelji Općine Sveti Filip i Jakov (Babac, Raštane Donje, Raštane Gornje, Sikovo, Sv. Filip i Jakov, Sv. Petar, Turanj) u novu 2022. godinu će ući s općinskim proračunom u iznosu od 100.872.629 kuna što je za čak 36 milijuna kuna više od ovogodišnjeg proračuna. Tako su odlučili vijećnici na sjednici Općinskog vijeća kojoj je predsjedao Igor Pedisić.
- Ovakav proračun bi trebao osigurati bolji infrastrukturni i životni standard općinskih žitelja. Nikad proračun nije bio ovako širok i temeljit, kazao je Zoran Pelicarić - Peco, načelnik, koji je na maratonskoj sjednici Vijeća u trajanju od oko četiri i pol sata svojim osebujnim stilom proračun obrazlagao čak oko dva i pol sata.

Podizanje standarda

Od 100.872.000 kuna proračuna za izgradnju objekata i uređenje komunalne infrastrukture uložit će se oko 65 milijuna kuna, održavanje komunalne infrastrukture 4.788.759 kuna, Dječji vrtić Cvit 3.100.000 kuna, socijalnu skrb 692.00 kuna, šport 354.000 kuna, kulturu 260.000 kuna, DVD 461.000 kuna itd.
- Naravno da smo vodili računa i o društvenim djelatnostima i podizanju standarda za sve građane. Pred nama je, nažalost, ponovno neizvjesnost vezana uz epidemiju, no napravit ćemo sve kako bismo zadržali planirani ritam realizacije investicija, a u niti jednom trenutku nećemo dovesti u pitanje izvršavanje temeljnih komunalnih usluga. Proračun je razvojan i usmjeren na mlade, kulturnu baštinu, socijalne potrebe, subvencije, proračunskog korisnika te udruge civilnog društva, naglasio je Pelicarić.
Programom građenja komunalne infrastrukture za 2022. godinu nastavlja se izgradnja POS-ovih stanova u ukupnom iznosu od 8,8 milijuna kuna (započeto prije 50-ak dana, rok 500 dana), ceste i nogostupi na Rabatin 1. u iznosu od 5 milijuna kuna, obnova Kuntrate od Vr’ sela do Rive 5 milijuna kuna, obnova Austro-Ugarske luke u općinskom središtu u iznosu od 3 milijuna kuna, akcelelator- hale naslonjene na Industrijsku zonu Biograd 2,3 milijuna kuna, kanalizacija 2,2 milijuna kuna, širokopojasni internet 2 milijuna kuna, plaže Morovička i Iza banja 2.000.000 kn, ostale plaže 700.000 kn.

Komunalna infrastruktura

Odmorište Otok ljubavi nasuprot Galešnjaka 800.000 kn, pristupna cesta Sv. Petar 1.250.000 kn, kružni tok Sv. Mihovil 800.000 kn, biciklističke staze 920.000 kn, groblja 1.750.000 kn, šumski putovi 600.000 kn, poljski putovi 620.000 kn, nogostup Sikovo 400.000 kn, ostali nogostupi 475.000 kn, kolodvor i podhodnik 445.000 kn, javna rasvjeta 300.000 kn…
Osim načelnika Pelicarića i vijećnika na sjednici su nazočili i šefica financija Vlatka Budanović, pravnica Katarina Ralić, pročelnik Jure Jelenić, voditelj Odsjeka za razvoj i društvene djelatnosti Darko Mikas.

Nazočilo je 11 od 13 vijećnika

Na sjednici OV-a nazočilo je 11 od 13 vijećnika. Nedostajali su Marin Katuša i Veljko Galešić (oba HSP). Proračun je izglasan jednoglasno 11: 0. Glasovali su: Igor Pedisić, Anamarija Matešić, Marin Colić, Josipa Mrkić, Renata Batur, Željko Serdarević, Marijana Mrvičić, Zelina Kadija, Nina Pedisić i Rafael Baričić (svi HDZ), te Ingrid Klarica (HSP).
- Ono što me iznimno veseli je što je proračun prošao s jednoglasnom podrškom vijećnika na temelju čega se vidi kontinuitet, stabilnost i da idemo u dobrom smjeru u razvoju općine, rekao je načelnik Pelicarić.

Izvor: Zadarski list