Općina Sv. Filip i Jakov osigurat će 200 tisuća kuna za božićnice umirovljenicima

Autor: BNM Portal
Izvor fotografije: BNM Portal
Objavljeno: 19.09.2020.

“I ove smo godine za naše umirovljenike donijeli jednoglasnu odluku te tako osigurali božićnice u povodu blagdana. Ovo je samo jedan od načina da našim žiteljima poželimo nadolazeće sretne blagdane te im pomognemo koliko je u našoj mogućnosti”, rekao je načelnik Općine Sv. Filip i Jakov Zoran Pelicarić.

Vijećnici Općinskog vijeća Općine Sv. Filip i Jakov na nedavnoj održanoj sjednici Općinskog vijeća drugu godinu za redom jednoglasno su prihvatili odluku o isplati prigodnog božićnog dara tj. božićnice za umirovljenike Općine Sv. Filip i Jakov ( Babac, Raštane Donje, Raštane Gornje, Sikovo, Sv. Filip i Jakov, Sv. Petar, Turanj). Božićnica se isplaćuje pod uvjetom da umirovljenici imaju prijavljeno prebivalište na području općine Sv. Filip i Jakov, da su korisnici invalidske, starosne ili obiteljske mirovine, mirovine ostvarene sukladno odredbama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, te da im iznos mirovine ne prelazi 3.000,00 kn.

Umirovljenici koji imaju mirovinu do 500 kuna dobit će tako 500 kuna božićnice, umirovljenicima s mirovinom od 500,01 kn do 1.000,00 kuna isplaćuje se iznos od 400,00 kn, umirovljenicima s mirovinom od 1.000,01 kn do 2.000,00 kuna isplatit će se iznos od 300,00 kn dok će se umirovljenicima s mirovinom od 2.000,01 kn do 3.000,00 kuna isplatiti iznos od 200,00 kn. Sveukupno, Općina će za božićnice odvojiti oko 200.000 kuna.

Općina ima oko 4.600 stanovnika, od čega oko 1000 umirovljenika. Čak 700 umirovljenika ispunjava uvjete za božićnicu, a oko 90 umirovljenika ima mirovinu do 500 kuna.

“Božićnice će se isplaćivati u predbožično vrijeme, tijekom prosinca 2020. i to na tekuće račune umirovljenika. Iznimno, umirovljenicima koji nemaju tekuće račune božićnica će se isplatiti u gotovini”, rekla je vijećnica Anamarija Matešić.

Zamolba za isplatu

Umirovljenici koji udovoljavaju uvjetima za ostvarivanje prava na isplatu božićnice, trebaju podnijeti Jedinstvenom upravnom odjelu Općine Sv. Filip i Jakov zamolbu za isplatu uz koju se prilaže odrezak od posljednje mirovine, kopiju važeće osobne iskaznice i broj tekućeg računa za isplatu. Također, umirovljenici koji žele ostvariti pravo na isplatu božićnice trebaju dati privolu Općini Sv. Filip i Jakov za obradu osobnih podataka jer bez takve privole Općina ne smije obrađivati osobne podatke i isplata nije moguća.